Підписатися на RSS

Статтю підготувала:

практичний психолог

Кутського закладу дошкільної освіти

(ясла-садок) «Покутянка»

Ковалюк Вікторія Миколаївна

/Files/images/images.jpg

Емоційний інтелект. Що потрібно знати батькам?

З моменту свого створення система освіти і батьки сильно зосереджені на розвитку IQ, поліпшенню дитячих інтелектуальних здібностей і мало уваги приділяють розвитку емоційного інтелекту(EQ). А даремно…

Під час розв’язання складних проблемних завдань найуспішніші насправді не ті діти, які добре навчаються або мають високий коефіцієнт інтелекту. Тобто високий рівень IQ деяких дітей ще не свідчить про їхню обдарованість. З огляду на це багато психологів переконані, що успішність кожної дитини здебільшого залежить від її емоційного інтелекту (EQ).

На основі опитування, яке проводилося практичним психологом Ковалюк В.М. в Кутському ЗДО «Покутянка», більшість опитаних батьків взагалі не знають що таке «емоційний інтелект», для чого він потрібен і як його можливо розвивати.Ці невтішні дані підштовхнули практичного психолога даного закладу створити заняття з старшими дошкільниками присвячені вивченню та розвитку емоційного інтелекту.

Одну годину на тиждень діти вчаться розуміти, розрізняти власні емоції та емоції інших людей, керувати ними, взаємодіяти зі своїми однолітками-слухати, співчувати, давати поради та ін. На думку психолога Ковалюк В.М. такі заняття мали б входити до обов’язкової програми вивчення і вважатися не менш важливими, ніж, наприклад, математика чи англійська мова.

То що ж таке цей «емоційний інтелект»?

Емоційний інтелект - це розуміння своїх і чужих емоцій, вміння конструктивно їх висловлювати, розуміти почуття і переживання оточуючих. Діти з розвиненим EQ легко вибудовують соціальні відносини і налагоджують основні аспекти свого життя: вони більш успішні в навчальній діяльності, простіше адаптуються в соціумі, більш затребувані, задоволені своїм життям, гармонійні і щасливі.

Згідно із дослідженнями проведеними в США протягом 2010-2015років, 85 відсотків фінансового успіху досягається завдяки вмінням зі сфери «людської інженерії» (тобто розвинений емоційний інтелект), які включають вашу особистість, вміння спілкуватися, вести переговори і лідерські якості. І тільки 15 належить “технічним знанням” (тобто інтелектуальний розвиток). Люди з сильним EQ стають хорошими лідерами, і краще себе проявляють під час спільної роботи в командному середовищі. «Завдяки IQ ви влаштовуєтесь на роботу, завдяки EQ – робите кар’єру».

Для того, щоб розвинути емоційну сферу дитини, підвищити показники її емоційного інтелекту, слід бути уважним до переживань дитини, давати їй приклад адекватних емоційних реакцій (не "зриватися" на дитину, і, водночас, не надто стримуватися при ній, дати зрозуміти, що навіть негативні емоції - це нормально). В іншому краще дотримуватися звичайних рекомендацій: читати дітям казки (обговорювати героїв, їхні дії, почуття), малювати, слухати разом музику, грати в рольові ігри, гуляти, відвідувати різні мистецькі заходи та ін. А найголовніше – по-більше спілкуйтеся із своїми дітьми, цікавтеся ними, любіть їх такими, як вони є. Це і є запорукою розвитку емоційного інтелекту.

Емоції є важливою складовою життя кожної людини, що безпосередньо впливає на повсякденну діяльність. Якщо створити оптимальний виховний мікроклімат, дитина обов'язково побудує позитивний образ самої себе, розвине емпатію, необхідні соціальні навички, що характеризують емоційний інтелект, розвиток якого повинен бути одним із пріоритетних напрямів у роботі дитячого садка, школи. Саме від успіху у вихованні залежить те, в якій мірі наші діти стануть відповідальними й уважними членами нашого суспільства.

Кiлькiсть переглядiв: 115

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.